TopMinds to program mentoringowy, który otwiera młodym, polskim naukowcom i naukowczyniom drzwi do międzynarodowej kariery. Dotychczas odbyło się już sześć edycji programu, z których skorzystało już niemal 190 młodych osób oraz ich mentorów i mentorek! Udział w programie jest bezpłatny.
Organizatorami programu są Stowarzyszenie Top 500 Innovators oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, partnerem edycji jest Politechnika Częstochowska.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej programu TopMinds: https://topminds.pl/. Nabór zgłoszeń trwa do 27 października.

W dniach od 3.10.2023 do 27.10.2023 odbędzie się rekrutacja uzupełniająca na wyjazdy/staże naukowe dla studentów Szkoły Doktorskiej. Wyjazdy trwające minimum 60 dniu muszą się odbyć w okresie pomiędzy styczniem a czerwcem 2024.
Zasady rekrutacji na stypendium w ramach programu Erasmus+ reguluje uczelniany regulamin.

Wymagane dokumenty aplikacyjne:

OBOWIĄZKOWE:
1. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY + potwierdzenie z instytucji przyjmującej potwierdzające możliwość odbycia stażu/praktyki wraz z jej zakresem i przybliżonym terminem.
2. List motywacyjny skierowany do komisji rekrutacyjnej.
3. Udokumentowana średnia ocen za wszystkie ukończone lata studiów liczona zgodnie z zasadami stypendium naukowego (zaświadczenie z Uczelnianego Centrum Obsługi Studentów):
powyżej 3,1

4. Zaświadczenia o znajomości języków obcych (bez możliwości ich sumowania):
a) Ocena z egzaminu w Studium Języków Obcych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
lub
b) Certyfikaty językowe (min. poziom B2 wg. Rady Europy)
lub
c) inne zaświadczenie w przypadku języków mniej używanych (włoski, portugalski, hiszpański) na poziomie min. B2.

UWAGA osoby, które chcą przystąpić do egzaminu proszone są o kontakt ze Studium Języków Obcych (sjo@ump.edu.pl)

NADOBOWIĄZKOWE:
1. Udokumentowana praca na rzecz Organu Samorządu Studenckiego oraz w organizacjach studenckich.
2. Zaświadczenie o pracy w kole naukowym (od opiekuna koła potwierdzone przez Zarząd STN).
3. Prezentacja prac naukowych i ich publikacja (spis publikacji wraz z kserokopią pierwszej strony).
4. Reprezentacja w kolegialnych organach Uczelni: Senat, Rady Wydziałów
5. Działalność w innych organach i komisjach Uczelni regulowanych zapisami Statutu UMP oraz Regulaminem Samorządu Studenckiego UMP (m.in. Komisje Senackie, Komisje Wyborcze, Kolegia Dziekańskie i in., minimum jeden rok, potwierdzona przez Przewodniczącego Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego).
6. Potwierdzenie miejsc medalowych w mistrzostwach uczelni wyższych oraz innych zawodach sportowych w randze, co najmniej mistrzostw Polski.
7. Zaświadczenia o ukończeniu dodatkowych kursów i szkoleń np.: szkoły letnie, itp. trwających minimum 1 tydzień i związanych z kierunkiem studiów.
8. Zaświadczenie o studiach na innych kierunkach – powyżej 1 roku lub ukończone.
9. Praca wolontaryjna (zaświadczenia z podanym czasem pracy – min. 30 godzin na 1 rok oraz opisem wykonanej pracy w ramach wolontariatu).
10. Potwierdzenie z Sekcji Współpracy Międzynarodowej o liczbie dni poświęconych pomocy przy organizacji przyjazdu lub/i opiece nad studentami zagranicznymi studiującymi na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ramach Programu Erasmus.

Szczegółowych informacji udziela:
– Małgorzata Piórkowska, mpiorkow@ump.edu.pl Bożena Raducha: braducha @ump.edu.pl

KOMPLET DOKUMENTÓW NALEŻY PRZESŁAĆ do dnia 27.10.2023 – decyduje data wpływu w przypadku wysłania dokumentów emailem, w przypadku poczty tradycyjnej – data stempla pocztowego:

POCZTĄ TRADYCYJNĄ NA ADRES:
Sekcja Współpracy Międzynarodowej
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Fredry 10
61-701 Poznań

LUB

W WERSJI PDF JAKO ZAŁĄCZNIKI DO EMAILA: dwmie@ump.edu.pl
(nie będą akceptowane inne wersje niż PDF)

!Uwaga! W przypadku językowych certyfikatów państwowych lub dyplomów ukończenia kursów i szkoleń oraz innych studiów – wystarczy przesłać kolorową kopię, prosimy nie przesyłać oryginałów.

Dokumenty do pobrania:

Zapraszamy na wykład profesora Kazuo Umezawa, który odbędzie się dnia 24 sierpnia 2023 r. o godzinie 12.00 w sali wykładowej nr 3018 w Centrum Biologii Medycznej UMP przy ul. Rokietnickiej 8. Temat wykładu: Inhibition of disease models by NF-kB inhibitor DHMEQ and plant-derived alkaloid conophylline.
Profesor Kazuo Umezawa jest kierownikiem Katedry Medycyny Molekularnej na Uniwersytecie Medycznym Aichi w Japonii i emerytowanym kierownikiem Katedry Chemii Stosowanej w Keio University w Tokio. Jego zainteresowania naukowe są związane z tworzeniem nowych substancji chemicznych – modulatorów sygnalizacji komórkowej.

Tematyka konferencji dotyczyć będzie zarówno nowych trendów w bioanalizie, analityce farmaceutycznej, klinicznej oraz analizie surowców pochodzenia naturalnego.

więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Celem Ogólnopolskiego Konkursu „OTWARTE DRZWI”, na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, których tematem jest niepełnosprawność w wymiarze: społecznym, zawodowym lub zdrowotnym organizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jest: zwiększanie zainteresowania środowiska naukowego zagadnieniem niepełnosprawności, popularyzacja wiedzy w zakresie działań podejmowanych na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz proponowanie rozwiązań zwiększających aktywność społeczno-zawodową osób z niepełnosprawnościami.
Konkurs przewiduje atrakcyjne nagrody finansowe dla laureatów oraz promocje prac w ramach kwartalnika – „Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania”.

Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem: https://otwartedrzwi.pfron.org.pl/ oraz mailem: ☞ konkurs@pfron.org.pl

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tygodniowej letniej szkole stażu chirurgicznego, które odbędą się 30.07.2023 – 4.08.2023 Summer School Practice Workshop w Brnie, na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Masaryka, gdzie w wyrafinowanym centrum symulacyjnym z licznymi salami prosekcyjnymi i materiałem anatomicznym studenci będą mieli okazję ćwiczyć na symulatorach chirurgicznych oraz szkolić procedury i techniki na ludzkim materiale zwłok.
Szkoła daje również uczniom możliwość trenowania ich umiejętności komunikacyjnych i prezentacyjnych. Uczniowie uczęszczający do letniej szkoły będą mieli formalne uznanie udziału międzynarodowego w szkoleniu w oficjalnym rejestrze, a także otrzymają 2 punkty ECTS.

Program ERASMUS+ wesprze każdego zakwalifikowanego uczestnika szkolenia kwotą 180EUR na podróż oraz 406 EUR na koszty pobytu w Brnie.

Jeśli jesteś:
– doktorantem / rezydentem z afiliacją UMP
– studentem V i VI roku Wydziału Lekarskiego,
– zainteresowanym chirurgią lub/i ortopedią,
– członkostwo w kole naukowym chirurgii lub/i ortopedii daje dodatkową przewagę.

Czekamy na Twoje CV i list motywacyjny. Prosimy o załączenie dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2 (może to być certyfikat państwowy British Council FC, AC lub potwierdzenie ze Studium Języków Obcych UMP z ocena min. dobry).
 https://www.med.muni.cz/en/about-faculty/organizational-structure/110514-deptof-anatomy/about-the-site

Dodatkowych informacji o projekcie SCaLPEL w programie ERASMUS+ szukaj na stronie kliniki
https://zakladsbk.wixsite.com/home

Zgłoszenia należy przesyłać do 7.07.2023 na adres sekretariat_k_ock@orsk.pl

W dniach 12-13 czerwca odbędą się bezpłatne szkolenia online z cyklu: Dobre praktyki w strefie pomysłodawcy – organizowane w ramach projektu: Strefa Pomysłodawcy – ogólnopolskiego pilotażowego programu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wspierającego innowacyjność w Polsce.
więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wysłuchania wystąpień młodych badaczy Akademii Wychowania Fizycznego podczas Seminarium Semestralnego w czwartek 15 czerwca 2023.

więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

W odpowiedzi na duże zainteresowanie uczestników pierwszego szkolenia dotyczącego korzystania z największej na świecie bazy danych badań biomedycznych z opublikowanej, recenzowanej literatury, doniesień prasowych i abstraktów konferencyjnych – Embase, zapraszamy na kolejną sesję dotyczącą funkcji wyszukiwania!
Przyjrzyjmy się funkcjonalności bazy danych Embase, która jest bardzo ważna przy badaniu leków, chorób i urządzeń medycznych. Spotkanie z Piotrem Gołkiewiczem odbędzie się 20 czerwca w godzinach od 18:10 do 19:00 na platformie MSTeams.
http://doctoralschool.ump.edu.pl/summer-school-2023

Webinar jest bezpłatny i odbędzie się 07.06. na platformie Zoom w godzinach od 14.00 do 16.00. Zapisy do poniedziałku, 5 czerwca 2023 r.
 więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

W poniedziałek 5 czerwca zaczynamy naszą Szkołę Letnią.
 http://doctoralschool.ump.edu.pl/summer-school-2023

Jest już 15. numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.
http://szkoladoktorska.ump.edu.pl/biuletyn

W poniedziałek 29.05.2023 r. o godz. 18:00 na platformie MS Teams odbędzie się spotkanie zatytułowane: „Doktorat od Podszewki – Wykorzystanie biodruku 3D w nowoczesnej medycynie i nauce”, które poprowadzi dr Anna Mleczko z Laboratorium Biotechnologii Stosowanej Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
https://fb.me/e/1gg4l1ycW

Sesja odbędzie się w ramach przedmiotu „Seminaria doktorskie”. W sesji, w roli słuchaczy, mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane prezentowanymi pracami. W ciągu czterech dni prawie czterdziestu doktorantów trzeciego roku Szkoły Doktorskiej UMP zaprezentuje dotychczasowe efekty swoich prac badawczych.

Serdecznie zapraszamy na pierwszą otwartą sesję sprawozdawczą Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która odbędzie się w ramach przedmiotu „Seminaria doktorskie”.
Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach:
– 12 czerwca 2023 r. w godzinach od 12:00 do 20:00 w sali 2008 Centrum Biologii Medycznej UMP, ul. Rokietnicka 8
– 13 czerwca 2023 r. w godzinach od 12:00 do 20:00 w sali 2008 Centrum Biologii Medycznej UMP, ul. Rokietnicka 8
– 14 czerwca 2023 r. w godzinach od 12:00 do 20:00 w sali 2008 Centrum Biologii Medycznej UMP, ul. Rokietnicka 8
– 15 czerwca 2023 r. w godzinach od 12:00 do 20:00 w sali 2008 Centrum Biologii Medycznej UMP, ul. Rokietnicka 8

W sesji, w roli słuchaczy, mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane prezentowanymi pracami.
W ciągu czterech dni prawie czterdziestu doktorantów trzeciego roku Szkoły Doktorskiej UMP zaprezentuje dotychczasowe efekty swoich prac badawczych.
Nasi Doktoranci będą mieli okazję do dyskusji na temat prowadzonych badań naukowych. Wystąpienia ocenione zostaną przez zespół nauczycieli akademickich naszego Uniwersytetu specjalizujących się w omawianej przez doktorantów tematyce.
Sześcioro doktorantów, których wystąpienia i dorobek naukowy zostaną ocenione najwyżej, będzie miało możliwość otrzymania dodatkowego dofinansowania na przygotowanie przyszłych publikacji, w ramach kształcenia w Szkole Doktorskiej UMP. Przyznane dofinansowanie będzie możliwe dzięki wsparciu Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
Organizatorem wydarzenia jest Profesor Ewa Wender-Ożegowska – Dyrektor Szkoły Doktorskiej UMP. W sesji wezmą udział również zastępcy Dyrektor Szkoły Doktorskiej – dr hab. Agnieszka Malińska, prof. dr hab. Tomasz Gośliński oraz członkowie Komisji.
Do udziału w Sesji gorąco zapraszamy promotorów i promotorów pomocniczych doktorantów prezentujących swoje projekty badawcze.

 

Dokumenty do pobrania:

Myślą przewodnią będzie wiedza o żywności i żywieniu jako element strategii walki w obliczu zagrożeń związanych z postępem cywilizacyjnym.

więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Zarząd Polskiego Towarzystwa Chemii Medycznej zaprasza do udziału w Eliminacjach mających na celu wyłonienie reprezentanta z Polski do wygłoszenia komunikatu na EFMC-YMCS 2023 (10th EFMC Young Medicinal Chemist Symposium  https://www.efmc-ymcs.org/), które odbędzie się w dniach 7-8 września 2023 r. w Zagrzebiu, w Chorwacji, tj. po IX EFMC International Symposium on Advances in Synthetic and Medicinal Chemistry (EFMC-ASMC’23), 3-7 września 2023 r.
Eliminacje mają już paroletnią tradycję. Pierwsza zwyciężczyni, pani dr Karolina Pająk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, reprezentowała Polskę w Lizbonie w 2014 roku. Polskim przedstawicielem na drugie sympozjum EFMC-YMCS 2015 w Antwerpii w Belgii była pani dr Anna Gomółka z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, w roku 2016 wyróżnienie na EFMC-YMCS 2016 w Manchester w UK uzyskał zwycięzca eliminacji krajowych; p. dr Piotr Drączkowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w roku 2017 w czasie 4th EFMC-YMCS w Wiedniu Polskę reprezentował p. dr Jakub Staroń z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Dalej kolejno na 5th EFMC-YMCS w Lubljanie w roku 2018, reprezentantką była p. mgr Katarzyna Szczepańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum w Krakowie, zaś w 2019 roku w czasie 6th EFMC-YMCS w Atenach, Polskę reprezentował p. dr Adam Hogendorf z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Następnie p. dr Aneta Kaczor w czasie zdalnego ósmego spotkania EFMC-YMCS. W dziewiątym spotkaniu, które odbyło się w Nicei we Francji reprezentantem był p dr Tomasz Wichur. Dwoje ostatnio wymienionych reprezentantów pochodziło z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum w Krakowie

Wszystkich doktorantów oraz młodych doktorów (do dwóch lat po doktoracie) zainteresowanych zdobyciem nominacji PTChM na EFMC-YMCS 2023, prosimy o przesyłanie jednostronicowego streszczenia w języku angielskim oraz krótkiego, również jednostronicowego CV (również w języku angielskim) do dnia 10 maja 2023 roku, na adres: ptchm@ptchm.pl. Do 14 maja, Komisja PTChM wybierze maksymalnie 10 kandydatów, którzy zostaną zaproszeni na Eliminacje do Krakowa w dniu 20 maja, w celu wygłoszenia 15 minutowych prezentacji w języku angielskim. Komisja wyłoni zwycięzcę – uczestnika EFMC-YMCS 2023, który będzie prezentował wyniki swoich badań na konferencji w Zagrzebiu organizowanej przez European Federation for Medicinal Chemistry and Chemical Biology (*EFMC ☞ https://www.efmc.info/*) i EFMC Young Scientists Network (EFMC YSN).

Osoby spoza Krakowa biorące udział w Eliminacjach otrzymają zwrot kosztów biletów kolejowych/autobusowych. Dla uczestników z dalszych ośrodków naukowych (np. Gdańska, Białystok, Szczecin) możliwy jest zwrot kosztów jednego noclegu w domach studenckich lub hotelach o podobnych kosztach.

Fundacja Innovatorium rusza z 2. edycją bezpłatnego cyklu edukacyjnego dla osób pracujących z AI, big data czy blockchain. Doktoranci, którzy zakwalifikują się do programu będą mogli liczyć na opiekę mentorów, praktyczną wiedzę o modelach biznesowych i wskazówki, które pomogą założyć własny startup.
Bezpłatne zajęcia poprowadzą doświadczeni akademicy i przedsiębiorcy. Cykl zakończy się prezentacją pomysłów przed funduszami Venture Capital, które nawiążą współpracę z twórcami najciekawszych projektów. Każdy z uczestników otrzyma certyfikat potwierdzający udział w programie. Na zgłoszenia indywidualne i grupowe czekamy do 7 czerwca: https://akcelerator.innovatorium.eu/.

Prowadząca – mgr Barbara Pietrzyk-Tobiasz – wiceprzewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Webinar odbędzie się w środę 10 maja 2023 r. w godzinach od 14.00 do 16.00 na platformie Zoom. Zapisy do poniedziałku, 8 maja 2023 r.

więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Prof. Aaron James Wendland is organizing a major online benefit event for the Ukrainian academy, entitled: ‘What Good Is Philosophy? – A Benefit Conference for Ukraine’.
Here is the link: https://civic.ukma.edu.ua/benefit/

Keynotes will be delivered by world-renowned author, Margaret Atwood, one of the most celebrated scholars of Ukrainian history, Timothy Snyder, and two of Ukraine’s preeminent public intellectuals, Mychailo Wynnyckyj and Volodymyr Yermolenko.

Lectures will also be given by some of the most influential philosophers writing today, including Peter Adamson, Elizabeth Anderson, Seyla Benhabib, Judith Butler, Agnes Callard, Quassim Cassam, Tim Crane, Simon Critchley, David Enoch, Peter Godfrey-Smith, Sally Haslanger, Angie Hobbs, Barry Lam, Melissa Lane, Dominic Lopes, Kate Manne, Jeff McMahan, Jennifer Nagel, Philip Pettit, Kieran Setiya, Jason Stanley, Timothy Williamson, and Jonathan Wolff.

The conference will be produced by the Munk School of Global Affairs and Public Policy at the University of Toronto. The finalized event schedule will be released on 10 March 2023. The conference will be broadcast around the world on the Munk School’s YouTube channel on 17-19 March 2023. It can also be streamed here: https://munkschool.utoronto.ca/kma-conference

‘What Good Is Philosophy? – A Benefit Conference for Ukraine’ aims to raise the funds required to establish a Centre for Civic Engagement at Kyiv Mohyla Academy. This Centre will provide support for academic and civic institutions in Ukraine to counteract the destabilizing impact that Russia’s invasion has had on Ukrainian higher education and civilian life. By assisting Ukrainian students and scholars today, this Centre will also help pave the way for a vibrant and engaged post-war Ukraine.

This benefit conference is designed to provide individual academics, members of the public, colleges and universities, professional associations, charitable foundations, and private companies with a way to support students, scholars, and civic institutions in Ukraine.
Anyone can make a one-time, tax-deductible donation (with a receipt) here:  https://civic.ukma.edu.ua/donate/

You can also assist the academy in Ukraine by: forwarding this email to your colleagues, administrators, students, and listservs; sharing info about the conference with your media contacts; publishing one of the attached images on your institution’s website; and posting the following link to your professional and personal social media accounts: https://civic.ukma.edu.ua/benefit/

For any other relevant information, please get in contact with Prof. Wendland: aaron.wendland@utoronto.ca

W dniach 15-16 czerwca 2023 odbędzie się w Lublinie 4th International Conference of PhD Students of the Nursing Study Program
więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Na czym polega konkurs „Mój doktorat w 180 sekund”? Konkurs jest okazją dla doktorantów do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności. Polega na wytłumaczeniu skomplikowanych zagadnień w prosty sposób. Poza wymiarem naukowym, konkurs stwarza okazję do sprawdzenia się w wystąpieniach publicznych, co jest ogromną zaletą w budowaniu kariery!
• Na prezentację w języku francuskim uczestnicy mają nie więcej niż 180 sekund i mogą posłużyć się tylko jednym slajdem
• Jest to konkurs międzynarodowy, organizowany w kilku krajach francuskojęzycznych na całym świecie. To jego piąta edycja w Europie Środkowej. Jest organizowany we współpracy z Instytutami Francuskimi Austrii, Węgier, Czech, Słowacji i Polski,
• Konkurs odbywa się w dwóch etapach: najpierw selekcja krajowa w każdym kraju, a następnie finał Europy Środkowej 8 czerwca 2023 r. w Pradze pod patronatem Uniwersytetu Karola.

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą spełnić następujące warunki
• Mówić biegle w języku francuskim,
• Odbywać studia doktoranckie w roku akademickim 2022-2023 lub uzyskać stopień doktora w roku 2021-2022 na uczelni polskiej,
• Reprezentować uczelnię, której doktorant jest studentem. W przypadku doktoratu en cotutelle kandydat może reprezentować tylko jedną uczelnię i nie może dokonać zgłoszenia udziału w dwóch krajach będących stronami konkursu,
• Przedstawić wystarczający stan zaawansowania projektu badawczego,
• Poinformować o udziale w konkursie swojego promotora i/lub jednostkę finansującą oraz dyrektora jednostki badawczej,
• Nie być finalistą poprzednich edycji konkursu,
• Wypełnić formularz zgłoszeniowy —> zapis jest prosty! Wystarczy przeczytać i przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Harmonogram konkursu
• 16 stycznia 2023 do 19 lutego 2023 r.: termin przesyłania zgłoszeń do udziału w konkursie (data zostanie wydłużona)
• 21 lutego 2023 r.: szkolenie dotyczące warstwy merytorycznej oraz mowy ciała
• Koniec lutego / początek marca 2023 r. (dokładna data podana wkrótce): nagrania prezentacji kadydatów
• Od 17 do 23 marca 2023 r.: rozgrywki krajowe w Polsce, głosowanie publiczności online
• 25 marca 2023 r.: ogłoszenie wyników etapów krajowych
• 8 czerwca 2023 r.: finał konkursu Europy Środkowej w Pradze (Uniwersytet Karola)

W przypadku pytań dot. konkursu zapraszamy na stronę konkursu ☞ https://www.pologne.campusfrance.org/pl/moj-doktorat-w-180-sekund
Informacji (w języku francuskim i angielskim) udziela również Aurore Petit, koordynator ds. współpracy uniwersyteckiej i naukowej Ambasady Francji w Polsce ( ☞ aurore.petit@diplomatie.gouv.fr).

W poniedziałek 20.02.2023 r. o godz. 18:00 na platformie MS Teams odbędzie się spotkanie jest zatytułowane: „Doktorat od Podszewki – Here’s to new beginnings! Czyli wszystko co musisz wiedzieć o doktoracie”. Jest ono w dużej mierze odpowiedzią na pytania dotyczące doktoratu zadawane nam przez studentów.
Tematy, które będą poruszane w ramach spotkania to m.in.
– Jak dostać się na doktorat?
– Możliwe ścieżki doktoratu (doktorat finansowany z uczelni, doktorat finansowany z grantu, doktorat wdrożeniowy)
– Jak wygląda dzień na doktoracie?
– Czy doktorat można łączyć z pracą zawodową poza nim?
– Jakie są obowiązki doktoranta po dostaniu się do Szkoły Doktorskiej?

Zaplanowane są 3 krótkie prezentacje, trwające maksymalnie 20 minut każda (przygotowane przez Paulinę Kobyłkę, Karolinę Buszkę i Blankę Borowiec), a następnie ok. pół godziny na dyskusję z pytaniami i odpowiedziami.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2f7oX9g5s

Jest już 14. numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.
http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/aktualnosci/biuletyn-szkoly-doktorskiej/

19 stycznia 2023 r. (czwartek), godz. 17.00 odbędzie się wykład w ramach cyklu „Nauka i Społeczeństwo”, organizowanego przez Oddział PAN w Poznaniu. Wygłosi go dr Małgorzata Czerniawska, wyróżniona w X edycji konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2021 r., której wiodącym autorem jest doktorant z Wielkopolski lub Ziemi Lubuskiej. Tytuł wykładu: „Prześwity. W stronę światła, w stronę mroku”.

Termin: 19 stycznia 2023 r. (czwartek), godz. 17.00.
Miejsce: sala Turkusowa Oddziału PAN w Poznaniu, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78/79, II piętro.
Wykład odbędzie się stacjonarnie w siedzibie Oddziału PAN w Poznaniu i będzie mu towarzyszyć wystawa prac prelegentki.
Wstęp na wykład i na wystawę bezpłatny.

zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami aplikacja jUMP dostępna jest już w sklepie App Store dla użytkowników iPhone. Zachęcamy do pobierania i korzystania z nowego narzędzia komunikacji. A tym wszystkim, którzy jeszcze nie pobrali wersji na smartfony z systemem Android przypominamy, że jUMP także czeka na Was.

wersja dla użytkowników iPhone pod linkiem: ☞ POBIERZ APLIKACJĘ IOS
wersja dla użytkowników Android pod linkiem: ☞ POBIERZ APLIKACJĘ ANDROID

Dla przypomnienia instrukcja logowania:
– Nazwa użytkownika to numer albumu poprzedzony literą „s”, czyli na przykład s12345
– Hasło znajdziecie po zalogowaniu do WiSUS, w zakładce KONTO -> JUMP.

Naukowcy to program wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej. Celem Programu jest zwiększenie internacjonalizacji polskiego szkolnictwa wyższego, nawiązywanie współpracy akademickiej i jej realizacja poprzez wymianę osobową studentów i pracowników naukowych w oparciu o umowy międzynarodowe pomiędzy Polską a wskazanymi w regulaminie Programu krajami partnerskimi oraz współpracę bilateralną na poziomie krajowym lub resortowym. Nabór prowadzony jest wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego na stronie https://programs.nawa.gov.pl/login do dnia 20 grudnia 2022 r. do godziny 15:00.

Od 1 grudnia br. będzie można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Stypendium jest przyznawane maksymalnie na 3 lata, a jego wysokość nie może przekroczyć 5390 zł miesięcznie. Wnioski są składane za pośrednictwem  systemu osf. Nabór potrwa do 31 grudnia 2022 r. Więcej informacji o ww. programie można znaleźć tutaj .

Dyrektor Szkoły Doktorskiej Akademii Wychowania Fizycznego, Pan prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy zaprasza wszystkich zainteresowanych pracowników, doktorantów i studentów poznańskich Uczelni do obejrzenia lub wysłuchania cyklu czwartkowych webinarów doktorantów AWF Poznań na kanale YouTube: https://www.youtube.com/@AWFPoznan/streams
Program:

01.12.2022, godz. 18.00
Jakub Wiącek, „Mikrobiota jelitowa i układ endokannabinoidowy – powiązania neuroimmunologiczne”

12.01.2023, godz. 18.00
Natalia Główka, „Możliwości wykorzystania immunożywienia w sporcie i aktywności fizycznej”

02.02.2023, godz. 18.00
Mateusz Ludwiczak, „Czy wychowanie fizyczne może pomóc rozwiązywać dylematy moralne?”

09.02.2023, godz. 18.00
Tomasz Jankowiak, „Acute and Long-Term Modifications of Spinal MN Intrinsic Excitability and Synaptic Excitation by tsDCS in SOD1 G93A Mouse Model of ALS”

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/536916704591133/

Przypominamy, że w czwartek 17.11. w godz. 15:00-18:10 odbędą się przełożone z 17.10. wykłady kursu jesiennego „Interprofessional collaboration – Let’s meet patients’ needs – together”
więcej informacji

Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech instytucji w USA studentom i studentkom studiów magisterskich oraz doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych i medycznych: 1) University of Virginia, Charlottesville, 2) University of Chicago, Chicago, 3) University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, 4) Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City.
Podczas stażu studenci i studentki prowadzą samodzielne badania w nowoczesnych laboratoriach, których wyniki często są publikowane w recenzowanych czasopismach naukowych. Oprócz tego biorą aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę. W niektórych przypadkach mają również możliwość wykorzystania wyników badań do pracy magisterskiej/doktorskiej w uczelni macierzystej.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Programu BioLAB: WERSJA PL – https://fulbright.edu.pl/biolab/, WERSJA EN – https://fulbright.edu.pl/biolab-program/.

W listopadzie planowane są spotkania stacjonarne z założycielem Programu – prof. Zygmuntem Derewendą – spotkanie odbędzie się również w Poznaniu – 16 listopada o godzinie 09:30 na Collegium Chemicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 8, sala Rady Wydziału.

Dodatkowo planowane są również spotkania online.

We are pleased to announce that _Nutrients_ will be granting the Travel Award to two junior scientists. The applications will be assessed by an Evaluation Committee consisting of senior scholars from the _Nutrients_ Editorial Board.
This award provides financial support for the winners to attend an international conference in the field of human nutrition to be held in 2023, in order to hold a presentation, present a poster, or both.
CANDIDATE REQUIREMENTS
– Postdoctoral fellows or PhD students.
– Plans to attend an international conference in 2023 (oral presentation or poster).

REQUIRED APPLICATION DOCUMENTS
– Information of the conference that the applicant is planning to attend and the abstract that will be submitted.
– Curriculum vitae and list of publications.
– Justification letter describing the focus of the research (max. 800 words).
– Letter of recommendation from the supervisor, research director, or department head, which also confirms the applicant’s status as a postdoctoral fellow/PhD student.

The winners (two awardees) will each be awarded CHF 800, a certificate, and a quota of one free publication.

Please submit your applications for the _Nutrients_ 2023 Travel Award online https://www.mdpi.com/journal/nutrients/awards/submit/1959 by 30 NOVEMBER 2022. Prizes will be awarded at the end of January 2023 and announced on the _Nutrients_ website.

Kind regards,
_Nutrients _Editorial Office

Webinar odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2022 r. w godzinach od 14.00 do 16.00. Zapisy przyjmowane są do poniedziałku, 7 listopada 2022 r. Liczba miejsc ograniczona!
Więcej informacji oraz rejestracja

Do 15 listopada trwa nabór do programu „Exchange to the US” Fundacji Kościuszkowskiej. W programie uczestnicy mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie w ramach wybranej przez siebie dyscypliny, które wykorzystają w pracy i podczas studiów po powrocie do Polski. Każdego roku przyznajemy stypendia i granty o łącznej wartości przekraczającej 400 000 USD. Otrzymuje je corocznie około czterdziestu osób.
W ramach programu „Exchange to the US” możliwe są różne formy wsparcia:
• stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla naukowców, ekspertów i artystów – na badania postdoktoranckie trwające od 3 do 9 miesięcy,
• granty Fundacji Kościuszkowskiej dla pracowników naukowych oraz profesjonalistów i artystów – na badania w Stanach Zjednoczonych trwające od 3 do 9 miesięcy,
• stypendia dydaktyczne Fundacji Kościuszkowskiej – umożliwiają pracownikom akademickim prowadzenie zajęć na amerykańskich uczelniach przez okres do dziesięciu miesięcy. Zajęcia powinny dotyczyć tematyki polskiej kultury i języka. Stypendyści mogą jednocześnie kontynuować swoje badania przebywając na tej ścieżce stypendialnej.

Uprzejmie prosimy o pomoc w dotarciu z informacją o programie do potencjalnych kandydatów, którzy chcą rozwijać się naukowo lub artystycznie w Stanach Zjednoczonych w roku akademickim 2023-2024. Zachęcamy do przesłania informacji prasowej do osób lub organizacji oraz opublikowania gotowych materiałów promocyjnych na Państwa stronie internetowej i kanałach social media.

Kto może aplikować o stypendium?

O stypendium mogą ubiegać się obywatele Polski lub posiadacze Karty Polaka mieszkający stale na terenie Rzeczypospolitej, bez względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, orientację seksualną, wyznanie czy wiek.
Kandydaci muszą mieć ukończone studia magisterskie przed rozpoczęciem programu. Powinni także być w stanie komunikować się w języku angielskim w stopniu pozwalającym na czynne uczestnictwo w rozmowach, zajęciach i wydarzeniach prowadzonych w języku angielskim. Stypendia są częściej przyznawane kandydatom realizującym studia doktoranckie lub bardziej doświadczonym pracownikom naukowym.

Nie ma żadnych wymogów, jeśli chodzi o obszar zainteresowań, w obrębie którego kandydat chce prowadzić badania – liczy się pasja i oryginalny pomysł badań.
Rekrutacja do programu trwa do 15 listopada 2022 r. Zapraszamy!

Zapraszamy na stronę https://www.thekf.org/kf/scholarships/exchange-us/ oraz do kontaktu mailowego: exchangetotheus@thekf.org

Doktorantka Szkoły Doktorskiej – lek. Marta Sumińska – podczas X Zjazdu – XXVI Sympozjum Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej otrzymała nagrodę im. prof. T.E. Romera PTEiDD w konkursie za najlepszą pracę oryginalną w dziedzinie endokrynologii wieku rozwojowego opublikowaną w 2021 roku. Nagroda została przyznana za artykuł Steroid Metabolism in Children and Adolescents With Obesity and Insulin Resistance: Altered SRD5A and 20α/20βHSD Activity. Gratulujemy.

Jest już 13. numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.
☞ http://szkoladoktorska.ump.edu.pl/biuletyn

Redakcja kwartalnika Medical Science Pulse – periodyku Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego z punktacją 40 pkt. – wykaz MEiN – zaprasza do nadsyłania artykułów.
https://medicalsciencepulse.com

Dyrektor oraz Rada CITF zapraszają Pracowników i Doktorantów Wydziału Farmaceutycznego na pierwsze spotkanie z cyklu „Na leżakach w CITF” 26.10.2022, w środę, godz. 11:00-11:45 w holu na leżakach – w łączniku CP1-CITF. Cel: Pierwsze koty za płoty, czyli pierwsze rozmowy i pomysły wspólnego pisania grantów i realizacji projektów naukowych w CITF.

Ruszył nabór do edycji 2023 programu mentoringowego TopMinds. TopMinds to program mentoringowy, który otwiera młodym, polskim naukowcom i naukowczyniom drzwi do międzynarodowej kariery.
Dotychczas odbyło się już pięć edycji programu, z których skorzystało już niemal 175 młodych osób oraz ich mentorów i mentorek! Organizatorami programu są Stowarzyszenie Top 500 Innovators oraz Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, partnerami edycji są Politechnika Częstochowska oraz Visnea.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej programu TopMinds: https://topminds.pl/. Nabór zgłoszeń trwa do 7 listopada.

Uczestniczka Szkoły Doktorskiej – mgr Dominika Sikora – otrzymała nagrodę za najlepsze wystąpienie podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żywienie Bez Granic”. Dominika Sikora zaprezentowała w języku angielskim wyniki badań składu odżywczego żywności opartej o jadalne owady, które są częścią realizowanej przez nią pracy doktorskiej. Promotorem Doktorantki jest dr hab. Piotr Rzymski, prof. UMP.

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 w UMP odbędzie się 4 października 2022 r. o godz. 11.00 w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1.
Wydarzenie będzie również transmitowane on-line tutaj

Projekt „Ocena mikrobiomu jelitowego, enterotypu oraz zdolności do rozkładu skrobi w programie redukcji masy ciała za pomocą interwencji żywieniowej i probiotykoterapii u kobiet z otyłością”, autorstwa doktorantki mgr Anny Rychter decyzją Rady Naukowej Biocodex Microbiota Foundation w Polsce, został laureatem IV edycji konkursu pt.: „KONTROLA OTYŁOŚCI ZA POMOCĄ MODYFIKACJI MIKROBIOMU JELITOWEGO – CZY TO MOŻLIWE?”
Promotorem doktorantki jest dr hab. Iwona Krela-Kaźmierczak prof. UMP.

Wartość grantu w konkursie: 25 000 EUR.

Projekt będzie realizowany we współpracy Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych UMP oraz Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Gratulujemy!

W ramach programu Erasmus doktoranci mogą:
* Wyjeżdżać na europejskie uczelnie, by w nich realizować część studiów doktoranckich;
* Odbywać staże w zagranicznych jednostkach naukowo-badawczych lub przedsiębiorstwach, laboratoriach itd;
Mobilność może mieć charakter mieszany, czyli częściowo mobilność fizyczna i częściowo udział w zajęciach online

W ramach programu Erasmus można wyjechać do kraju uczestniczącego w tym programie, czyli:
* Kraju członkowskiego UE
* Kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandii, Lichtensteinu i Norwegii
* Kraju kandydującego – Turcji.

Warunki wyjazdu:

Pobyt za granicą w ramach Erasmusa nie może wykroczyć poza jeden – ten sam – rok akademicki. Rekrutacja w ramach programu odbywa się w roku akademickim poprzedzającym wyjazd (styczeń/luty 2023).

Stypendium na każdy miesiąc pobytu zagranicą wynosi od 450 EUR do 670EUR w zależności od rodzaju wyjazdu i kraju docelowego.

Więcej informacji: http://www.ump.edu.pl/erasmus-2021-2027

Serdecznie zapraszamy na Inaugurację Roku Akademickiego 2022/2023 w Szkole Doktorskiej, która odbędzie się w poniedziałek 3 października 2023 roku w Collegium Stomatologicum o godz. 12:00 dla I roku grupy polskojęzycznej.

W Dniu Niepodległości Ukrainy Szkoła Doktorska wspiera naród ukraiński.

The Nicolae Testemitanu State University of Medicine and Pharmacy of Republic of Moldova, has the honour to cordially invite you with an opening remark to the event “Biotechnology for economic & societal development in Southern-Eastern Europe”
“Biotechnology for economic & societal development in Southern-Eastern Europe” ICGEB & The Future of Science, which will be held in Chisinau, the Republic of Moldova, on September 29-30, 2022.
The conference is organized in partnership with the International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology (ICGEB) that supports the event under its “Future of Science” programme.
The event will serve to broaden the participants’ knowledge of biotechnology and the benefits it holds to address regional (and global) problems and lead to innovative solutions that impact positively on health, agriculture, the environment, and industry.
In this regard, for the PhD students and young researchers of your institution, there is a possibility for 100 Euros bursary from ICGEB, in case of DIRECT application on the following link:
 https://www.icgeb.org/biotechnology-for-economic-and-societal-development-event-moldova-2022/

The list of the eligible countries for the selection can be found at https://www.icgeb.org/governance/members-states/#PQ.

The deadline for the application is 1st September 2022.
Looking forward to welcoming you to Chisinau.
We remain at your disposal for any additional questions. Please do not hesitate to share the information with potentially interested candidates.

W ramach projektu eDoktorant 3.0 współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki Zarząd Krajowej Reprezentacji Doktorantów przygotował szereg ciekawych propozycji. Jedną z nich są bezpłatne konsultacje w ramach Eksperckich Czwartków.
Zachęcamy do zapisywania się na konsultacje, które prowadzone będą w kilku blokach tematycznych: prawny, projektowo-popularyzatorski, marketingowo-biznesowy, psychologiczny oraz prawno-organizacyjny.
Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas tematy pozwolą Wam znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące Was pytania związane z doktoratem.
Więcej informacji znajdziecie  pod tym linkiem.
Do zobaczenia w czwartki
Pozdrawiamy,
Czarek, Wojtek i Kuba
Założyciele portalu eDoktorant.pl

Krajowa Reprezentacja Doktorantów zaprasza do wzięcia udziału w procesie rekrutacji do projektu „Lokalny Ambasador Praw Doktoranta 2.0” organizowanego przez Krajową Reprezentację Doktorantów ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach zadania publicznego „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” w 2022 r.
W ramach projektu powołanych zostanie 10 Lokalnych Ambasadorów Praw Doktoranta. Projekt Lokalny Ambasador Praw Doktoranta 2.0 to odpowiedź na realne potrzeby doktorantów, chcących poszerzać swoją wiedzę w zakresie praw i obowiązków doktorantów.

Szkolenia przeprowadzone będą stacjonarnie w terminie 9-11 września 2022 roku w Toruniu. Udział w szkoleniach jest obowiązkowy. Organizator zapewnia zakwaterowanie oraz wyżywienie uczestnikom szkoleń. Organizator nie zwraca kosztów podróży. Lokalni Ambasadorzy Praw Doktoranta po wykonaniu zadań otrzymają wynagrodzenie.

Rekrutacja trwa do 07.08.2022 r.

Zapraszamy serdecznie do nadsyłania zgłoszeń poprzez formularz zgłoszeniowy

W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: rzecznik@krd.edu.pl

Jest już 12. numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.
http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/aktualnosci/biuletyn-szkoly-doktorskiej/

Krajowa Reprezentacja Doktorantów ogłasza nabór do programu „Szkoła Młodego Naukowca-Samorządowca” realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego” w 2022 roku.
„Szkoła Młodego Naukowca-Samorządowca” to projekt o charakterze szkoleniowo-popularyzatorskim, w ramach którego w dniach 9-12 września 2022 r. przeprowadzone zostaną szkolenia i warsztaty z praktykami oraz ekspertami dla przedstawicieli środowiska doktorantów, kształcących się w szkołach doktorskich oraz uczestników studiów
doktoranckich.
Projekt ma przede wszystkim za zadanie zwiększyć świadomość doktorantów w zakresie rzeczywistości prawnej, jak również wyposażyć w niezbędne umiejętności miękkie i kompetencje twarde.
Realizacji tego celu ma służyć przeszkolenie wyłonionej grupy doktoranckich ekspertów z całej Polski (limit miejsc: 30), którzy po odbyciu szkolenia przeprowadzą spotkania informacyjne w ośrodkach akademickich w całym kraju.
Projekt rozpocznie się 9 września a zakończy 12 września 2022 r. Odbędzie się w Toruniu.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza
rejestracyjnego na stronie internetowej projektu – https://www.smns.krd.edu.pl

Odbędzie się ono w dniu 11 lipca 2022 roku w Auli Szpitala Uniwersyteckiego UJCM przy ul. Jakubowskiego 2 w Krakowie (budynek A) w godzinach 14.00-17.00. Możliwy jest udział zarówno stacjonarny, jak i online.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Rektora UJ ds. Collegium Medicum Prof. dr hab. Tomasza Grodzickiego oraz patronatem Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum.
Wydarzenie to towarzyszy spotkaniu międzynarodowej Grupy Roboczej The Grading of Recommendations Assessment, Development and Evaluation (GRADE), którego gospodarzem jest Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Grupa GRADE jest rozpoznawalna na świecie jako organizacja zaangażowana w ujednolicenie sposobu oceny jakości danych naukowych i siły rekomendacji w wytycznych postępowania, a metodologia tworzenia wytycznych GRADE stała się „złotym standardem” opracowania wytycznych postępowania klinicznego w ramach wielu organizacji (m.in. WHO).
W ramach programu wydarzenia 3 wykłady, dotyczące wprowadzenia do metodologii GRADE, różnych aspektów wykorzystania wytycznych przez klinicystów oraz nowoczesnych metod opracowywania wytycznych i ich znaczenia dla klinicystów, wygłoszą wiodący eksperci z Grupy Roboczej GRADE: prof. Holger Schünemann, prof. Gordon Guyatt i prof. Elie Akl. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
link do rejestracji elektronicznej

Dokumenty do pobrania:

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tygodniowej letniej szkole stażu chirurgicznego, które odbędą się w Brnie, na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Masaryka, gdzie w wyrafinowanym centrum symulacyjnym z licznymi salami prosekcyjnymi i materiałem anatomicznym studenci będą mieli okazję ćwiczyć na symulatorach chirurgicznych oraz szkolić procedury i techniki na ludzkim materiale zwłok.
Wszystkie dokumenty w formie skanu PDF należy przesłać do dnia 30 czerwca 2022 na adres email: sekretariat_k_ock@orsk.pl

Dokumenty do pobrania:

W szkole letniej może uczestniczyć maksymalnie 20 doktorantów spoza Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczestnicy szkoły letniej nie ponoszą opłat za uczestnictwo w zajęciach. Uczestnicy pokrywają koszty podróży i zakwaterowania we własnym zakresie.
więcej informacji na stronie:  https://wmat.pwr.edu.pl/en/cm2022

Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu online w ramach projektu SCaLPEL – ERASMUS+ na temat: Compensation of the spine – case presentation. Spotkanie odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godz. 19.00.
Bezpośredni link do udziału na platformie TEAMS:
☞ https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ao53HE49Hm5EZw8-NtqCgXinKcH0jS_HRzrTrjs2YBQM1%40thread.tacv2/1655199816073?context=%7b%22Tid%22%3a%22ee0e923b-5730-4331-a9ea-ac4acb2cd86d%22%2c%22Oid%22%3a%22ca0bd57b-350c-4591-ac97-14d616f649b0%22%7d

Prowadzący – Dr hab. Łukasz Kubaszewski – Klinika Ortopedii Kręgosłupa Dorosłych

Zarząd Krajowej Reprezentacji Doktorantów serdecznie zaprasza na II Otwarte Posiedzenie Zarządu KRD, które odbędzie się w dniach 24-26.06.2022 roku w formie stacjonarnej w Białymstoku.
Zapisy na wydarzenie są możliwe do 20.06.2022r. poprzez wypełnienie poniższego formularza:
☞ https://forms.gle/cMfEqAS1Q3DAMZTn8
Koszt:
uczestnictwo pełne – noclegi ze śniadaniem, wyżywienie, spotkania integracyjne – 450 zł
uczestnictwo bez noclegów – wyżywienie, spotkania integracyjne – 300 zł
e-mail: luiza.lanko@krd.edu.pl

Ruszyły nabory na nowe Stypendia Santander, które oferują 3 200 miejsc na kursy z zakresu języka angielskiego, podstaw zarządzania projektami, podstaw inwestowania na giełdzie, umiejętności menadżerskich oraz zrównoważonego rozwoju.
Zachęcamy do aplikowania na bezpłatne kursy i szkolenia realizowane w formie online/hybrydowej. Jest to dla Państwa szansa do dodatkowego rozwoju z zakresu języka angielskiego, zarządzania projektami, giełdy, umiejętności menadżerskich oraz zrównoważonego rozwoju, a także zdobycie cennych certyfikatów, które zwiększą Państwa konkurencyjność na rynku pracy. O udział w stypendium może ubiegać się każdy kto ma ukończone 18 lat.

Dokumenty do pobrania:

Women in Science at Nencki invites you to the third meeting from the series „Inspiring Stories of successful women”!

więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Warszawa 4.09.2022, Gdańsk 5.09.2022, Katowice 8.09.2022 oraz za pośrednictwem Internetu
 https://www.doktorant.com.pl/index.php/nwdpn2022-xi-edycja

W dniach 6-8 czerwca 2022 r. w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym w Auli Zachodniej przy ulicy Pomorskiej 251 w Łodzi odbędzie się Publiczna Sesja Sprawozdawcza doktorantów Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej. Doktoranci prezentują swoje prace w języku angielskim. Naszą Szkołę Doktorską reprezentuje dwóch doktorantów: lek. Kamil Faltin „Przebieg pandemii Covid-19 u dzieci” oraz lek. Wiktor Schmidt „Ocena wybranych czynników rokowniczych u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19”
 http://szkoladoktorska.umed.pl/publiczna-sesja-sprawozdawcza-doktorantow-miedzynarodowej-szkoly-doktorskiej/?fs=e&s=cl

Zachęcamy do udziału w kursie online pt. Visualizing the spine and spine disorders, który odbędzie się w ramach projektu ERASMUS – SCaLPEL. To wspaniała okazja do wysłuchania wybitnych specjalistów i wzbogacenia swojej wiedzy z zakresu ortopedii kręgosłupa. Kurs odbędzie się 25.05.2022 o godz. 19:00 CET na platformie TEAMS.
https://zakladsbk.wixsite.com/home/sca

Rozpoczął się nabór do IV edycji stypendiów m.st. Warszawy dla doktorantów. Jest to pierwsza edycja stypendiów skierowana do doktorantów z całej Polski.
https://um.warszawa.pl/waw/wspolpraca-z-nauka/stypendia-dla-doktorantow

W ramach projektu “Kształcenie, kompetencje, komunikacja i konkurencyjność – cztery filary rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu” serdecznie zapraszamy na warsztaty i wykład otwarty, które wygłosi w ramach:
Interactive workshop for medical students and researchers Prof. Suresh Rattan – Professor Emeritus, and Editor-in-Chief BIOGERONTOLOGY, Department of Molecular Biology and Genetics, Aarhus University, Denmark
Warsztaty w dniach 24-26.05.2022 r.
Godzina: 9:00 – 13:00
Miejsce : Biblioteka Główna ul. Przybyszewskiego 37A, 60-356 Poznań
Sala: 2:09
(Liczba miejsc ograniczona – 20 osób- obowiązują zapisy. Zgłoszenie proszę przesłać na adres nkuzniak@ump.edu.pl do dnia 20.05.2022 r. Formularz zgłoszeniowy znajduje się w załączeniu)
Wykład w dniu 27.05.2022 r.
Godzina: 11:00 – 12:30
Miejsce: Centrum Biologii Medycznej ul. Rokietnicka 8, 60-806 Poznań
Sala nr : 1010
(Wykład otwarty)

Warsztaty i wykład przeprowadzone zostaną w języku angielskim

Konferencja odbywa się w formie on-line w dniach 17-18 września. Udział czynny, jak i bierny jest bezpłatny.
 więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

Jest już 11. numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.
http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/aktualnosci/biuletyn-szkoly-doktorskiej/

Wydarzenie będzie w formie stacjonarnej oraz online. Tematyka dotyczy wpływu diety, żywienia na zdrowego oraz chorego człowieka, w tym również zaburzenia odżywiania.

więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

 

Whether you’re starting a review article or your dissertation, embarking on a literature review can feel daunting. Not sure where to start? Join Clarivate webinar to learn how to tackle literature reviews with confidence.
https://discover.clarivate.com/tackle-literature-reviews

Drodzy Doktoranci, przed Wami wkrótce kolejna atrakcja, a zarazem krok milowy realizacji programu NAWA STER. W dniach 25 i 26 maja, a następnie 1, 2, 9 i 21 czerwca odbędzie się długo oczekiwany przez wielu z was kurs proteomiki i metabolomiki zaprojektowany przez prof. dr hab. Jana Matysiaka.

strona Kursu

Firma AstraZeneca Pharma Polska sp. z o. o. serdecznie zaprosza do udziału w programie „R&D Postdoctoral Challenge”. Inicjatywa ta skierowana jest do najambitniejszych studentów ostatniego roku kierunku medycyna, doktorantów i doktorów na wczesnym etapie kariery (do 5 lat od uzyskania tytułu), którzy są chętni do odbycia stażu podoktorskiego (postdoctoral fellowship) i prowadzenia pionierskich prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na zapobieganiu, modyfikowaniu i leczeniu chorób.
Jedną z ambicji firmy jest rozwój innowacyjnych terapii, które mogą zostać zastosowane w leczeniu złożonych jednostek chorobowych w różnorodnych populacjach pacjentów. Jest to zadanie niezwykle ambitne i wymagające zaangażowania najlepszych naukowców, dlatego uruchomiła program „R&D Postdoctoral Challenge”. Inicjatywa ta skierowana jest do najambitniejszych studentów ostatniego roku kierunku medycyna, doktorantów i doktorów na wczesnym etapie kariery (do 5 lat od uzyskania tytułu), którzy są chętni do odbycia stażu podoktorskiego (postdoctoral fellowship) i prowadzenia pionierskich prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na zapobieganiu, modyfikowaniu i leczeniu chorób w następujących obszarach terapeutycznych:
– onkologia,
– choroby sercowo-naczyniowych i nerek,
– choroby metaboliczne,
– choroby układu oddechowego,
– choroby immunologiczne,
– choroby rzadkie.
Projekty mogą również poruszać tematy około medyczne, takie jak:
– zwiększenie naszego zrozumienia mechanizmów chorób,
– tworzenie nowej generacji substancji terapeutycznych,
– przewidywanie wyników badań klinicznych,
– nowe metody zaangażowania pacjenta w badania kliniczne.
Powyższa tematyka badawcza powinna zostać zaproponowana przez Kandydata w postaci oryginalnego projektu podoktoranckiego trwającego 2 lata (z możliwością przedłużenia do 3 lat).
Laureatom, którzy przedstawili projekty o najwyższej wartości naukowej zostanie zaproponowane stanowisko podoktoranckie w wybranym przez Kandydata ośrodku Badawczo-Rozwojowym AstraZeneca. Laureat(ka) będą mogli dołączyć do tętniącej życiem społeczności naukowej, charakteryzującej się dostępem do ogromnej wiedzy, nowatorskich narzędzi i technologii oraz wsparcia mentorskiego.
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie:
 https://openinnovation.astrazeneca.com/rd-postdoctoral-challenge.html
Składanie wniosków odbywa się przez dedykowaną platformę:
https://astrazenecaopen.brightidea.com/ExternalCallforPostdocs
Jest to program globalny, otwarty na kandydatów z całego świata, a misją AstraZeneca Pharma Polska sp. z o. o. jest promowania polskiej nauki oraz stymulowanie innowacji i wspomaganie rozwoju młodych naukowców w Polsce.

Pierwszy numer kwartalnika Krajowej Reprezentacji Doktorantów jest dostępny na stronie internetowej:
https://krd.edu.pl/newsletter-2/

W numerze 102 Wiadomości Naukowych UMP m.in. o kolejnych sposobach włączenia naukowców z Ukrainy w działalność naszej Uczelni, o nowej odsłonie programu Lider oraz przypomnienie o trwających naborach wniosków w Narodowym Centrum Nauki.
https://nauka10.ump.edu.pl/nauka-w-ump/wiadomosci-naukowe-ump/

Konferencja skierowana jest do młodych naukowców i doktorantów, których obszar zainteresowań naukowych obejmuje dziedziny nauk: medycyna, farmacja, biotechnologia, kosmetologia, fizjoterapia, zdrowie publiczne, biochemia i nauki pokrewne.
więcej informacji w zakładce KONFERENCJE

6 kwietnia wystartowała V edycja Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego, organizowana przez Fundację EFC. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest autorom i autorkom publikacji dotyczących edukacji w trzech kategoriach – naukowej, publicystycznej i specjalistycznej. To forma docenienia prac, które trafnie odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji, a tych przed nami coraz więcej.
Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyna inicjatywa w Polsce, która łączy naukowców i naukowczynie, dziennikarzy i dziennikarki, praktyków i praktyczki, tworząc przestrzeń wymiany myśli wokół edukacji ponad dziedzinami i podziałami. To niezwykle istotne szczególnie teraz, gdy stoimy przed zmianami w szkołach, z których wagą dopiero zaczynamy się mierzyć. Reformy, pandemia i kryzys w Ukrainie, a w rezultacie napływ nowych uczniów i uczennic do polskich szkół – te procesy zmienią Polską edukację bezpowrotnie. Tym bardziej warto o niej rozmawiać w sposób odpowiedzialny i merytoryczny.

Do tej pory Fundacja EFC nagrodziła już 19 prac spośród 758 zgłoszonych do konkursu, a do współpracy zaprosiła 30 recenzentów i recenzentek. V edycja właśnie ruszyła!

Jak zgłosić się do konkursu? Zgłoszenia dokonuje autor lub autorka publikacji. Termin nadsyłania prac mija 30 czerwca 2022 roku. Więcej o konkursie – zasady uczestnictwa, informacje o patronie Nagrody i organizatorach, prace ubiegłorocznych laureatów i laureatek – znajdziecie Państwo na stronie:
https://efc.edu.pl/programy/NagrodaCzerneckiego

Konferencja odbędzie się: 20-22.05.2022 za pośrednictwem Internetu.
Rekrutacja do 12.04.2022
 https://doktorant.com.pl/index.php/bchs2022

Prezydent m.st. Warszawy zaprasza autorów prac magisterskich i rozpraw doktorskich obronionych w 2021 roku poruszających tematykę Warszawy i rozwoju miasta do ubiegania się o Nagrodę Prezydenta za prace dyplomowe z zakresu rozwoju Warszawy. Od tego roku możliwość zgłaszania się mają dyplomanci z całej Polski. Termin nadsyłania zgłoszeń 29 kwietnia 2022.
więcej informacji

Local Sessions of Interdisciplinarity (LSI) are an initiative of the conference cycle organized by the Interdisciplinary Scientific Circle of the Doctoral School at the University of Szczecin. In the beginning, the meetings were internal mini-conferences, but currently, it takes the form of national conferences.
The meetings have a predetermined main topic, which is presented by speakers from various disciplines. The presentation is followed by a discussion on the topic.
The conference begins on 29/04/2022 at 5:00 p.m. There will be a maximum of 10 active participants, each of whom will have 10 minutes to speak. This will be followed by a discussion of the presented issues, in which passive participants will also be able to participate. Time allowed for the discussion: one and a half hours. Both active and passive participation is free of charge. The number of places for active participation is limited.
The theme of the Third Nationwide English LSI Conference is Problems of Contemporary Science.
For more information, please check out the dedicated Facebook event:  https://fb.me/e/2f4oAQ2IN

Fundacja Science Watch Polska organizuje wykład „Publikowanie artykułu naukowego w prestiżowym czasopiśmie: wybór czasopisma i komunikacja”, który odbędzie się 6 kwietnia 2022 r. w godzinach od 14.00 do 16.00, na platformie Zoom.
Więcej informacji oraz rejestracja na wykład

kolejny wykład w ramach cyklu „Nauka i Społeczeństwo”, organizowanego przez Oddział PAN w Poznaniu, wygłosi prof. dr hab. inż. Krzysztof Krawiec – członek Komisji Informatyki i Automatyki Oddziału PAN w Poznaniu.
Tytuł wykładu: „Metody uczenia maszynowego w analizie i rozpoznawaniu obrazów„.
Termin: 24 marca 22 r. (czwartek), godz. 17.00.
Miejsce: sala Turkusowa Oddziału PAN w Poznaniu, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78/79, II piętro.
Wykład odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie oraz pod poniższym linkiem:
 https://youtu.be/i29OxmgYaLY

Do:
Doktorantów, naukowców, nauczycieli akademickich i pracowników służby zdrowia Ukrainy,
Do wszystkich przyjaciół Ukraińców:

W tych trudnych i tragicznych dla Was dniach przesyłamy wyrazy solidarności i wsparcia w Waszych dążeniach do zachowania wolności i prawa o decydowaniu o sobie. Jesteśmy z Wami w tej nierównej walce o zachowanie godności i w determinacji w walce o niepodległość.
Nie godzimy się z agresją i przemocą, z bezsensowną wojną, którą Wam wypowiedziano.
Mamy nadzieję, że społeczność międzynarodowa osądzi tych, którzy tę wojnę wywołali.
Możecie być pewni, że jesteśmy w tych dniach z Wami, z tymi wszystkimi w Waszym kraju, którzy odważnie stają w obronie ojczyzny. Jesteśmy z Wami w Waszej walce o Wolność Waszą i Naszą – nie ma bezpiecznej Polski bez wolnej Ukrainy!

Władze Szkoły Doktorskiej UMP

Duration: 2-12 months
Scholarship: from 600 EUR until 670 EUR (depending on the UE country)
Requirement documents:
– grade average of no less than 3,11 for all completed years (obligatory)
– language skills on level B1 at least (obligatory)
– confirmation from the host institution
– additional activities: student’s organizations, science clubs, presentation and publication of the scientific papers, representation in university’s Senate and Department Council, additional courses and traineeships (Summer Schools etc., at least one week-long, related to the study field), confirmation of completed other degree (one year at least), voluntary work (related to the study field), confirmation from Erasmus Centre of Erasmus mentoring (number of days).
University does not have any agreements for Erasmus placement for PhD students. Each student has to find the place individually.
Application for training in 2022/23 academic year starts on 28.02.2022 and lasts to 31.03.2022.
All documents together with application form should be sent to:
International Relations Office (IRO)
61-701 Poznan, ul. Fredry 10
If you have question please contact IRO via email: mpiorkow@ump.edu.pl

W najnowszych Wiadomościach naukowych UMP zamieszczono informację o naborze wniosków dotyczących grantów badawczych DAAD.
www2.daad.de

 

Dokumenty do pobrania:

Jest już dziesiąty numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.

http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/aktualnosci/biuletyn-szkoly-doktorskiej/

W najnowszych Wiadomościach naukowych UMP zamieszczono informację o ogłoszeniu przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta naboru wniosków w trzech nowych programach, w tym Fulbright Junior Research Award dla osób przygotowujących rozprawę doktorską – stypendium (trwające od 4 do 10 miesięcy) w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, w czasie którego będzie realizowała prace badawcze powiązane z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej.

Dokumenty do pobrania:

W ostatnim wydaniu Wiadomości naukowych UMP o aktualnej ofercie Uczelnianego Centrum Aparaturowego, programie im. prof. Walczaka oraz tegorocznym naborze wniosków do Nagrody Prezesa Rady Ministrów.

Dokumenty do pobrania:

Dyrektor Szkoły Doktorskiej Akademii Wychowania Fizycznego prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy zaprasza doktorantów naszego Uniwersytetu do wysłuchania i dyskusji w Webinarium Semetralnym Doktorantów AWF, które zorganizowane będzie na platformie TEAMS w dniu 1 lutego od godz. 9:00.

Celem jest przedstawienie postępu prac doktorantów AWF Poznań w projektach badawczych oraz wsparcie fachową, krytyczną i przyjazną dyskusją w gronie przedstawicieli różnych specjalności.

Zainteresowani doktoranci znajdą szczegóły techniczne logowania i wystąpień oraz harmonogram wydarzenia w przesłanym mailingu.

Polskie Towarzystwo Chemiczne Oddział Katowicki serdecznie zaprasza na Mini-sympozjum – Dynamiczna samoorganizacja w chemii – oscylacyjne reakcje chemiczne, które odbędzie się w formie zdalnej poprzez platformę ZOOM – 21 marca (środa) 2022 od godz. 12.30

http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/konferencje-dla-doktorantow

Kolejny wykład w ramach cyklu „Nauka i Społeczeństwo”, organizowanego przez Oddział PAN w Poznaniu, wygłosi prof. dr hab. Zbigniew Zwoliński – członek Komisji Nauk o Ziemi Oddziału PAN w Poznaniu.
Tytuł wykładu: „Georóżnorodność a cele zrównoważonego rozwoju”.
Termin: 20 stycznia 22 r. (czwartek), godz. 17.00.
Forma on-line
http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/konferencje-dla-doktorantow

Boehringer Ingelheim Fonds ogłosiła konkurs dla doktorantów, w ramach którego można uzyskać stypendium trwające od 2 do 3,5 roku w dowolnym ośrodku naukowym na świecie. Program jest zaadresowany do wy-bitnych młodych naukowców, którzy zamierzają zrealizować ambitny projekt badawczy w zakresie podsta-wowych badań biomedycznych. W ocenie wniosku pod uwagę brany jest dotychczasowy dorobek naukowy doktoranta, poziom naukowy projektu badawczego, a także ranga goszczącego laboratorium. Oprócz comie-sięcznego stypendium, Fundacja oferuje swoim laureatom dostęp do licznych seminariów oraz zwrot kosztów podróży.
Nabór aplikacji jest prowadzony do dnia 1 lutego 2022 r.
https://www.bifonds.de/fellowships-grants/phd-fellowships.html

Krajowa Reprezentacja Doktorantów ogłasza nabór do programu *„Szkoła Młodego Naukowca-Samorządowca”* realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. „Szkoła Młodego Naukowca-Samorządowca” to projekt o charakterze szkoleniowo-popularyzatorskim, w ramach której w dniach 3-6 marca 2022 r. przeprowadzone zostaną szkolenia i warsztaty z praktykami oraz ekspertami dla przedstawicieli środowiska doktorantów, kształcących się zarówno w szkołach doktorskich oraz uczestników studiów doktoranckich.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lutego 2022 r.
więcej informacji na stronie krd.edu.pl

Oddział PAN w Poznaniu ogłosił X edycję konkursu na najlepszą oryginalną pracę twórczą opublikowaną w 2021 r., której wiodącym autorem jest doktorant z Wielkopolski lub Ziemi Lubuskiej. Konkurs ten przeprowadzony będzie w pięciu obszarach tematycznych, tożsamych z nazwami wydziałów PAN.
Wnioski mogą być zgłaszane do biura Oddziału PAN w Poznaniu drogą elektroniczną w terminie do 13 marca 2022
Szczegółowe informacje na temat konkursu:  https://poznan.pan.pl

– konferencja on-line
– rekrutacja do 14.01.2022.

https://doktorant.com.pl/index.php/smn2022

Pani Dyrektor Biblioteki Głównej naszego Uniwersytetu – mgr Magdalena Kotlarek-Naskręt – przygotowała dwie prezentacje – instrukcje dostępu do EndNote oraz Mendeley.
dostęp do EndNote
dostęp do Mendeley

Koleżanki i koledzy, jako Krajowa Reprezentacja Doktorantów dostrzegamy potrzebę popularyzowania nauki, promowania osiągnięć polskich naukowców oraz informowania Was, doktorantów o najistotniejszych wydarzeniach z dziedziny nauki. W tym celu podjęliśmy kroki, które zapewnią szerszy rozgłos wyżej wymienionych działań. W najbliższym czasie ruszy zakładka popularyzatorska na stronie internetowej Krajowej Reprezentacji Doktorantów. W zakładce zamieszczony będzie kalendarz uzupełniony najciekawszymi wydarzeniami odbywającymi się w polskich placówkach naukowych. Dodatkowo zamieszczać będziemy tam wpisy popularnonaukowe, które już możecie obserwować na stronie Krajowej Reprezentacji Doktorantów na Facebooku ( https://www.facebook.com/KRDedupl). Trzecim elementem popularyzatorskim będzie możliwość zamieszczania swoich artykułów popularnonaukowych, abstraktów swoich prac badawczych, informowaniu o realizowanych projektach oraz dzieleniu się nauką z innymi doktorantkami i doktorantami.
Już teraz zachęcamy Was do czynnego współtworzenia zakładki oraz promowania siebie i swoich osiągnięć za pośrednictwem strony Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Jeśli jesteście zainteresowani publikowaniem treści popularnonaukowych lub posiadacie w swoim dorobku autorskie artykuły popularnonaukowe, to zapraszamy do wypełnienia formularza dostępnego pod linkiem:  https://forms.gle/uQmR7QiVtR5CJzhW9
W ten sposób będziemy mogli zapewnić szerszy rozgłos Wam i Waszym artykułom. Cały Wasz wkład naukowy wniesiony w rozbudowę zakładki (w tym publikowane treści) zostanie doceniony certyfikatami wystawianymi przez Krajową Reprezentację Doktorantów – taki dokument będzie przydatny m.in. podczas sprawozdania na ocenie śródokresowej lub ubiegania się o stypendium. Najciekawsze przesłane tematy będą dodatkowo wyróżnione nagrodami od KRD. O efekcie naszych prac poinformujemy Was mailowo, ale już teraz zachęcamy do śledzenia profilu Krajowej Reprezentacji Doktorantów na Facebooku.
Otwórzmy się na naukę i dzielmy się nią innymi!

Państwo Doktoranci,
Informujemy, że Biblioteka Główna UMP posiada dostęp do EndNote (platformy do gromadzenia publikacji i tworzenia piśmiennictwa) poprzez platformę Web of Science. Jest to wersja online. Warunkiem jest zalogowanie się przy pomocy adresu mailowego UCZELNIANEGO, będąc albo w sieci uczelnianej albo korzystając z dostępu zdalnego, ale poprzez stronę Biblioteki (konieczność posiadania uprawnień do korzystania z tego typu dostępu – czyli aktywne konto w Wypożyczalni BG).
Platforma nie będzie współpracować z żadnym mailem prywatnym typu gmail.com, wp.pl, tlen.pl, onet.pl itd. Adres e-mail musi być w domenie ump.edu.pl.
Dodatkowo dostępna dla wszystkich jest jeszcze tzw. wersja basic – również darmowa, ale z ograniczeniami w funkcjonalnościach.
Podobnie można pobrać Mendeley, także będąc w sieci uczelnianej albo w dostępie zdalnym poprzez stronę Biblioteki i koniecznie logując się z maila UCZELNIANEGO. W standardzie otrzymuje się 2 GB przestrzeni na gromadzenie publikacji. Dodatkowa przestrzeń jest w wersji Premium i jest płatna. Bliższe informacje o platformie MENDELEY dostępne są na stronie  mendeley.com

Mohamed Abouzid – nasz doktorant:
– zdobył II nagrodę na Warsaw International Medical Congress w Sesji Farmaceutycznej – temat: Seasonal analysis of vitamin D hydroxyl metabolite plasma concentrations in patients with cardiovascular disease and its correlation with cardiac medications
https://wimc.wum.edu.pl/
– zdobył III nagrodę na Lublin International Medical Congress w sesji PhD Experimental Studies – temat: BsmI and FokI Vitamin D Receptor Gene Polymorphism and Plasma Concentrations of Vitamin D 25-Hydroxy Metabolites in Patients with Cardiovascular Diseases
 https://limc.umlub.pl/
– zdobył II nagrodę na International Congress of Young Medical Scientist w sesji doktorskiej – temat: Analysis of 25-Hydroxyvitamin D2, 25- Hydroxyvitamin D3 and 3-Epi-25-Hydroxyvitamin D3 In Plasma of Patients with Cardiovascular Disease by UPLC-MS/MS Method
 http://icyms.ump.edu.pl/

Prof. dr hab. Przemysław Guzik zaprasza wszystkich chętnych na szkolenie (czas ok. 3 godzin) z obsługi nowozakupionego densytometru Horizon W firmy Hologic do analizy składu ciała, w tym masy mięśni, tłuszczu, gęstości kości i stopnia uwapnienia aorty.
Szkolenie odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Badań Sportowo-Medycznych, które znajduje się w Studium Wychowania Fizycznego UMP na ul. Marcelińskiej 25 (budynek Domu Studenckiego Karolek). Termin szkolenia – 8 grudnia od godziny 10:00. Szkolenie będzie przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Timko, bezpośredniego dystrybutora sprzętu. W spotkaniu weźmie m.in. udział Pani dr hab. Edyta Mądry, która jest ekspertem w analizie składu ciała i od lat pracuje na podobnym sprzęcie.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy z prof. P. Guzikiem – pguzik@ptkardio.pl

Biuletyn Szkoły Doktorskiej nr 9

Jest już dziewiąty numer BIULETYNU SZKOŁY DOKTORSKIEJ.

http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/aktualnosci/biuletyn-szkoly-doktorskiej/

Polskie Towarzystwo Chemiczne – oddział w Katowicach – zaprasza na wykład Pana mgr inż. Marcina Gerlicha – Doktoranta Szkoły Doktorskiej, Chemia, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zatytułowany „Tendencje rozwojowe w przemyśle materiałów wybuchowych oraz środków inicjowania„, który odbędzie się w formie zdalnej via platforma ZOOM, w czwartek 18 listopada 2021 od godz. 12.00.
Link do rejestracji: https://us.edu.pl/wydzial/wnst/event/19124/

Polskie Towarzystwo Chemiczne oddział w Katowicach i Pani Profesor Teresa Kowalska zapraszają na na wykład Pana Prof. Dr Željko Čupicia z Instytutu Chemii, Technologii i Metalurgii, Uniwersytet Belgradzki, Belgrad, Serbia ADVANCES IN OSCILLATORY CATALYTIC REACTIONS. Wykład odbędzie się w formie zdalnej via platforma ZOOM, 18 listopada (czwartek) 2021 od godz. 13.00
Link do rejestracji:https://us.edu.pl/wydzial/wnst/event/19125/

Warsztaty pt. „Nasze surowce fosforowe. Nasze jedzenie. Nasza przyszłość – odporność V4 w obliczu pandemii”. Warsztaty organizowane są w języku angielskim w dniu 8 grudnia 2021 r. (13.00-15.00) w ramach międzynarodowego projektu „Bezpieczeństwo surowców fosforowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej V4” (akronim: PhosV4) finansowanego przez Visegrad Fund. Organizatorem warsztatów jest Pracownia Surowców Biogenicznych IGSMiE PAN.
Link do rejestracji: https://www.phosv4.eu/registration – udział jest bezpłatny. Rejestracja jest wymagana.
Warsztaty zostaną poświęcone tematyce ukierunkowanej na podkreślenie znaczenia surowców fosforowych w zabezpieczeniu dostaw żywności w V4 w dobie pandemii.
Uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikat potwierdzający udział w ramach międzynarodowego projektu.
Zapraszamy studentów nauk inżynieryjno-technicznych oraz ekspertów, których tematyka badawcza związana jest m.in. z produkcją żywności, rolnictwem, czy gospodarką o obiegu zamkniętym.
Więcej informacji na stronie: https://www.phosv4.eu/

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i studencki, również studiów doktoranckich, nauk biologiczno-chemicznych do składania wniosków do Programu BioLAB 2022-23. Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2022 r.
Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech instytucji w USA:
– University of Virginia, Charlottesville
– University of Chicago, Chicago
– University of Texas: Southwestern Medical Center, Dallas
– Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City
więcej informacji

Finansowanie wyjazdów zagranicznych dla doktorantów Szkoły Doktorskiej w ramach wsparcia uzyskanego z Agencji NAWA, dla uczestników Szkoły Doktorskiej prowadzonej przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Termin składania wniosków:
do 20 grudnia 2021 – nabór pierwszy
do 30 czerwca 2022 – nabór drugi
więcej informacji

Oddział PAN w Poznaniu uprzejmie zaprasza do wysłuchania wykładów w sesji naukowej z cyklu „Dwugłos Nauki” pt.: „Postępy transplantologii – nadzieje i ograniczenia”. Sesja odbędzie się we wtorek 23 listopada 2021 r., w godzinach od 10.00-14.00. Sesja odbędzie się w trybie stacjonarnym. W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej wykłady odbędą się on-line.
program – jpg

Drogie Doktorantki, Drodzy Doktoranci,
Krajowa Reprezentacja Doktorantów rozpoczęła ogólnopolskie badanie zdrowia psychicznego doktorantów, do którego link możecie znaleźć tutaj: link
W linku znajduje się kwestionariusz, w którym pytamy o podstawowe wymiary zdrowia psychicznego i jego determinanty. Jego wypełnienie nie powinno zająć Wam więcej niż 15 minut. Dla nas te kilka minut poświęconych na wypełnienie kwestionariusza ma kolosalne znaczenie. Dzięki Waszym odpowiedziom będziemy w stanie dokonać stanu kondycji psychicznej doktorantów w Polsce na dużą skalę. Same wyniki mają szansę zmienić podejście decydentów do zdrowia psychicznego doktorantów. Liczymy na Waszą pomoc!
Krajowa Reprezentacja Doktorantów

Academy of International Business Research Methods-Shared Interest Group AIB RM-SIG, Responsible Research in Business and Management RRBM, Szkoła Doktorska SGH oraz Katedra Biznesu Międzynarodowego, KGŚ serdecznie zapraszają na konferencję naukową „Responsible Research in Business and Management – RRBM on Tour Seminar”.
Konferencja odbędzie się 18 listopada 2021 roku (czwartek) w godzinach 10.15-16.00 czasu polskiego, w trybie online z zastosowaniem aplikacji MS Teams.
Językiem konferencji będzie język angielski.
Link do rejestracji: ☞ https://forms.office.com/r/dGxmbBgwfM
☞ więcej informacji

10 listopada 45-minutowy Webinar firmy Clarivate „Start your study on a path to success”. Tematyka: Current trends in the drug development landscape. How academic clinical trials have evolved over time.Strategies to improve your trial design.
https://clarivate.com/training/start-your-study-on-a-path-to-success/

Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na kolejne dwa wykłady=seminaria on-line:
1. Od Gąbki Morskiej do nowych środków przeciwnowotworowych: od chemika organika do poskramiacza raka
wtorek 26 października 2021 od 16.00 do 18.00
oraz
2. Nowatorski rozwój leków przeciwnowotworowych inspirowany produktem naturalnym OSW-1
środa 27 października 2021 od 16.00 do 18.00

Informacja o wykładach i możliwość rejestracji jest na stronach Uniwersytetu:
https://us.edu.pl/cykl-seminariow-prof-zhendonga-jina-z-usa/

Szereg prezentacji na żywo i mini-kursów obejmujących najpopularniejsze oprogramowanie i narzędzia dla doktoranta
09-10 – EndNote – How to get started with EndNote 20 and reference management.
10-11 – NVivo – Qualitative data analysis and new insights with Nvivo.
11-12 – Article Galaxy – Scientific articles in less than 10 seconds straight to your desktop.
12-13 – R – How to do your data analysis with R.
13-14 – SigmaPlot – Data visualization and statistics with SigmaPlot.
14-15 – Signals Notebook – ChemDraw enabled ELN for efficient data capture, search & collaboration.
15-16 – Citavi – Speed up the publishing process with Citavi and NVivo
16-17 – Stat-Ease® 360 Premiered – World-class DOE tools and beyond
https://start.alfasoft.com/odd-day1

Co najmniej 33 dwuletnie stypendia MSCA podoktoranckie dla doświadczonych naukowców przenoszących się do Irlandii. Składanie wniosków (rozpoczęcie 2022) rozpoczyna się 27 października 2021 r. Wspierane przez dwa wiodące na świecie ośrodki badawcze Science Foundation Ireland: FutureNeuro: Center for Chronic and Rare Neurological Disease and Insight: Center for Data Analytics
www.neuroinsight.eu

Kolejny wykład w ramach cyklu „Nauka i Społeczeństwo”, organizowanego przez Oddział PAN w Poznaniu, wygłosi prof. dr hab. med. Aleksander Kabsch – członek Komisji Rehabilitacji i Integracji Społecznej Oddziału PAN w Poznaniu.
Tytuł wykładu: Dlaczego WHO ogłasza: „starzenie się jest tykającą bombą zegarową”.
Termin: 21 października br. (czwartek), godz. 17.00.
Miejsce: Oddział PAN w Poznaniu, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78/79, Poznań, II piętro.
Wykład odbędzie w reżimie sanitarnym czyli co drugie miejsce wolne, obowiązkowe maseczki i dezynfekcja rąk.

W poniedziałek 11 października mieliśmy przyjemność wysłuchać pierwszych wykładów z cyklu zorganizowanego przez naszą Szkołę Doktorską dla doktorantów i przyjaciół Szkoły pod nazwą „Autumn School 2021” wygłoszonych przez Prof. Marię Siemionow, Prof. Philippe Grellier oraz Pana Piotra Gołkiewicza.
Przed nami koleje popołudniowe spotkania na TEAMS i możliwość wysłuchania następnych wspaniałych wykładowców.
Wciąż istnieje możliwość rejestracji uczestników, jednak liczba miejsc jest ograniczona możliwościami technicznymi platformy.
Rejestracja elektroniczna, program i wiele innych informacji na stronie:
http://doctoralschool10.ump.edu.pl/autumn-school-2021

Szanowni Państwo,
Drodzy Studenci Studiów Doktoranckich i Uczestnicy Szkoły Doktorskiej,
Zbliża się rok akademicki 2021/2022, dla części z Państwa kolejny rok przygody z nauką, a dla części z Państwa moment, w którym rozpoczniecie studia w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu…

Dokumenty do pobrania:

Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 odbędzie się w poniedziałek 4 października 2021 o godz. 11:00 i będzie transmitowana on-line.

https://www.ump.edu.pl/aktualnosci/uroczysta-inauguracja-roku-akademickiego-20212022

 

Specjalne pomieszczenie do pracy naukowej dla doktorantów w Bibliotece Głównej UMP

Szanowni Doktoranci,
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom w Bibliotece Głównej UMP udostępnione jest specjalne pomieszczenie do pracy naukowej, dedykowane doktorantom.
Sala znajduje się na pierwszym piętrze budynku Biblioteki.
W pomieszczeniu udostępniono 16 miejsc do pracy w tym 6 stanowisk wyposażonych w komputery z dostępem do Internetu i e-zasobów Biblioteki.
Sala będzie udostępniana po okazaniu legitymacji doktoranckiej zgodnie z regulaminem Biblioteki Głównej w godzinach jej otwarcia.
Sali nie można wykorzystywać do prowadzenia zajęć dydaktycznych.
Serdecznie zapraszamy.

Drodzy Doktoranci,

Już za miesiąc, 11 października rozpoczyna się cykl wykładów w ramach realizowanej w naszej Szkole Doktorskiej – „Szkoły Jesiennej – Autumn School”. Jest ona przeznaczona głównie dla Doktorantów z naszego Uniwersytetu, jak i z zaprzyjaźnionych Szkół Doktorskich w Polsce. Patronat nad wydarzeniem objęli JM Rektor UMP – prof. dr hab. Andrzej Tykarski oraz Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych.

Udało nam się zaprosić wielu znakomitych wykładowców, a tematyka tych wystąpień jest naprawdę różnorodna. Będziecie mieli unikalną możliwość posłuchania m.in. o karierach wybitnych naukowców, władz uczelni, gromadzeniu danych w dużych bazach. Będą też wykłady dotyczące COVID-19. Trudno jest tutaj je wymieniać. Wszystkie informacje umieszczamy na stronie internetowej:
 http://doctoralschool.ump.edu.pl/autumn-school-2021

I jeszcze jedno – cała szkoła prowadzona jest w języku angielskim za pośrednictwem platformy TEAMS, a tajniki jak na codzień usprawniać jego znajomość przekażą znani z różnych podcastów i youtube: Jonathan Facer oraz Christian Saunders (Canguro English).

W niedzielę poprzedzającą Szkołę Jesienną zamierzamy spotkać się (tym razem kontaktowo) w rezerwacie na Morasku.

Rejestracja uczestnictwa w Szkole Jesiennej jest elektroniczna, a liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy.

Rejestracja 17 września 2021 – 22 października 2021

http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/konferencje-dla-doktorantow

Doktorantka I roku Szkoły Doktorskiej – lek. Zuzanna Kozłowska otrzymała grant ESPR Young Investigator START-UP GRANT 2021 European Society for Paediatric Research. Jest to znaczący krok w stronę umiędzynarodowienia Szkoły Doktorskiej UMP. Gratulujemy!!!

Konferencja „DocUMed” skierowana jest do doktorantów, studentów i młodych naukowców, których obszar zainteresowań naukowych obejmuje wszystkie kierunki dostępne na Uczelniach Medycznych w Polsce (medycyna, farmacja, biotechnologia i wiele innych).

http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/konferencje-dla-doktorantow

Call for Scholarship Applications – 42nd Edinburgh Clinical Neurology Course Tuesday 5th October 2021 – The Boloz-Kulesza Trust Fund and the Polish School of Medicine Memorial Fund will sponsor a total of 4 places on this course. Each scholarship will cover the cost of the course fee of £35.
more info – MS Word file

Kierownik Projektu badawczego pt.: „Inteligentne polimerowe systemy dostarczania fotosensybilizatorów do komórek nowotworowych” ogłasza nabór na stanowisko stypendysta-doktorant. Stypendium: 48 miesięcy. Planowany termin rozpoczęcia pracy w projekcie: 1 października 2021. Do konkursu może przystąpić osoba, która nie posiada stopnia naukowego doktora i nie jest uczestnikiem szkoły doktorskiej. Stypendium zostanie przyznane osobie wyłonionej w konkursie, która w dniu rozpoczęcia zadań badawczych w Projekcie będzie miała status doktoranta w szkole doktorskiej.

więcej informacji…

Już jest dostępny ósmy numer Biuletynu naszej Szkoły Doktorskiej. Zapraszamy do lektury.

http://szkoladoktorska10.ump.edu.pl/aktualnosci/biuletyn-szkoly-doktorskiej/

Projekt Rafała Sibiaka – uczestnika pierwszego roku Szkoły Doktorskiej – „Rola nowych technologii w opiece nad ciężarnymi z rozpoznaną cukrzycą typu 1” został zakwalifikowany do finansowania w ramach programu: „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Uczestniczka naszego Studium Doktoranckiego w latach 2016-2020 – dr Ewelina Bukowska-Olech – otrzymała wyróżnienie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w konkursie na najlepszą oryginalną pracę twórczą doktoranta w roku 2020 w obszarze nauk medycznych.
Nagrodzona praca to: Ewelina Bukowska-Olech, Delfina Popiel, Grzegorz Koczyk, Anna Sowińska-Seidler, Magdalena Socha, Bartosz Wojciechowicz, Adam Dawidziuk, Dawid Larysz, Aleksander Jamsheer. Adapting SureSelect enrichment protocol to the Ion Torrent S5 platform in molecular diagnostics of craniosynostosis. Scientific Reports Scientific Reports. 2020 Mar 5;10(1):4159. doi: 10.1038/s41598-020-61048-5. IF: 4,576; MNiSW: 140
Nagrodzona praca wchodzi w skład cyklu publikacji stanowiący pracę doktorską o IF 18,244 oraz MNiSW 510 pkt: Identyfikacja genetycznych przyczyn wad czaszki u człowieka.

Mgr Alicja Ewa Ratajczak – doktorantka II roku Szkoły Doktorskiej – otrzymała stypendium dla młodych badaczy w tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę Naukową Miasta Poznania oraz Stypendium dla młodych badaczy, za wyróżniającą się aktywność naukową oraz dorobek naukowy w zakresie badań nad ryzykiem osteoporozy u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (aktualny IF=78,579; MNiSW=2200).

Podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych w dniu 5 czerwca 2021 r. delegaci dokonali wyboru mgr Pauliny Kobyłki na Przewodniczącą Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych w kadencji 2021-2022.
Mgr Paulina Kobyłka jest doktorantką pierwszego roku Szkoły Doktorskiej. Doktorat odbywa w Katedrze i Zakładzie Toksykologii UMP. Pełni również funkcję Sekretarza Rady Samorządu Doktorantów UMP.

Alhassan Ali Ahmed – doktorant przyjęty od 1.04.2021 do naszej umiędzynarodowionej Szkoły Doktorskiej uzyskał 3 nagrodę na Warsaw International Medical Congress w sesji Preclinical and Basic Sciences – temat pracy: Arbidol targeting influenza virus A Hemagglutinin; A comparative study.
https://wimc.wum.edu.pl/